فهرست شاتوب
منوی کاربری
what is user interface
زمان مطالعه: 10 دقیقه
یونس زارعی
17:22
13/12/1398

رابط کاربری چیست؟ و اهمیت آن در مشاغل اینترنتی

یکی از مولفه های مهم در طراحی یک اپلیکیشن و یا سایت می باشد. طراحی صحیح رابط کاربری می تواند باعث ساده شدن کار کاربر با محیط مربوطه

دسته بندی: ،

رابط کاربری چیست؟ با توجه به پیشرفت سریع مشاغل اینترنتی و جایگزینی آنها به جای مشاغل سنتی، اهمیت بعضی از مشاغل نسبت به گذشته افزایش روز افزونی داشته است. از جمله این مشاغل تولید محتوا چه به صورت متنی و چه طور گرافیکی و تصویری می باشد. اما در این مقاله قصد داریم یک گام به عقب برداشته و بستری که محتوای تولید یکی از موارد مهم در ایجاد یک UIشده برای پرزانته مناسب به آن احتیاج دارد شرح دهیم. رابط کاربری یا بستر مناسب برای عرضه درست محتوای تولید شده به مخاطب می باشد. فرض کنید محتوای بسیار جذاب و ارزشمندی تولید کرده باشید اما پرزانته ی آن در حد بسیار ضعیفی باشد و مخاطب نتواند به راحتی به آن دسترسی داشته باشد که مسلما محتوای تولید شده خوانده نخواهد شد و شما به عنوان صاحب سایت نمی توانید بازخورد مطلوبی از مخاطب دریافت کنید.

رابط کاربری چیست؟ 

رابط کاربری که به آن UI نیز اطلاق می شود علامت اختصاری واژه user interface  می باشد. در واقع  interface  یک مکانیسم عملکردی می باشد که باعث تعامل بهتر و ساده تر میان دو سیستم می باشد. بنابراین user interface یک ساز و کار و تعامل مناسبی را میان سیستم و کاربر ایجاد می کند. به طور کل رابط کاربری برای سیستم های زیادی که کاربر محور هستند کاربردی و ضروری می باشد به طور مثال اپلیکیشن ها، سایت های مختلف اینترنتی، سیستم عامل، نرم افزار، موبایل و … همگی به یک رابط میان خود و کاربر مورد نظر احتیاج دارند.

به بیان ساده تر رابط کاربری عامل برقراری ارتباط راحت تر و سریع تر کاربر با محیط های نرم افزاری و سایت های اینترنتی می باشد، البته به شرط طراحی صحیح و کاملا اصولی.

رابط کاربری چیست؟

معنی ui چیست؟

 

انواع رابط کاربری در دوبخش کلی

رابط کاربری یا user interface ها به طور کلی به دو بخش قابل تقسیم می باشد:

۱-رابط خط فرمان: رابط خط فرمان که کلمه اختصاری انگلیسی آن CLI می باشد برای استفاده برنامه نویس ها مناسب می باشد. این رابط کاربری کاملا متنی و نوشتاری بوده و مناسب کاربرانی می باشد که از نرم افزارهای برنامه نویسی استفاده می کنند.

۲-رابط کاربری گرافیکی: رابط گرافیکی بر خلاف رابط خط فرمان کاملا تصویری می باشد و مواردی مانند پنجره و آیکون های داخل یک صفحه را شامل می شود که این نوع از رابط کاربری برای عموم کاربران استفاده می شود و علامت اختصاری آن GUI  می باشد.

چند نکته برای علت نیاز ما به UI

دلیل اینکه ما به رابط کاربری نیاز داریم کاملا واضح می باشد: برای جذب مخاطب احتیاج به محیطی می باشد که از لحاظ جلوه های بصری کاملا جذاب باشد و مشوقی برای استفاده کاربر از محیط طراحی شده باشد. یک رابط کاربری مناسب با ایجاد یک زبان بصری سهل و یکپارچه کار را برای مخاطب راحت و قابل فهم می کند و تعامل کاربران را با محصولی که طراحی کرده اید راحت تر می کند.

یک رابط کاربری مناسب از سه پارامتر معماری اطلاعات، طراحی تعامل و طراحی بصری تشکیل شده است و نا خود آگاه تمامی جنبه هایی که یک مخاطب و کاربر مجازی به آن احتیاج دارد را در برمی گیرد. اگر UI مناسبی طراحی نشود کاربر مورد نظر به هیچ عنوان نمی تواند ارتباط مناسبی به سایت یا اپلیکیشن یا هر محصولی که طراحی و تولید کرده اید ارتباط مناسبی برقرار کند و در نتیجه همه ی اینها بازخورد دلخواهتان را دریافت نخواهید کرد.

 

چند نکته برای علت نیاز ما به UI

یک تعریف ساده برای طراحی رابط کاربری

طراحی رابط کاربری یعنی طراحی محیط های گرافیکی برای وب سایت ها و اپلیکیشن و نرم افزارهایی که از تناسب و زیبایی های بصری استانداردی برخوردارند که در نهایت منجر به دسترسی آسان به محتوای بارگذاری شده و امکانات نرم افزاری می شود و  در نهایت منجر به تجربه کاربری خوشایندی خواهد شد.

در طراحی UI مبحث گسترده تری را خواهیم داشت به نام UX که همان تجربه کاربری می باشد که به طراحی محیط کاربر مانند رنگ و لعاب و فونت و نوشتار می پردازد. تفاوت های این دو مبحث در این می باشد که UI مجموعه مولفه هایی می باشد که منجر به تعامل بهتر میان سیستم و کاربر می باشد اما UX دستاوردهای حاصل از تجربه کار کردن کاربر با محصول طراحی شده می باشد.

برای جمع بندی مطالب گفته شده می توان که طراحی رابط کاربری (UI) خلاصه ای از موارد گفته شده زیر می باشد:

-زیبایی شناسی و طراحی بصری که به وسیله ی آن حس و حالی که مد نظر داریم را به مخاطب منتقل می کنیم.

-طراحی تعامل که نحوه ی برقراری ارتباط مخاطب با طرح و محتوای تولید شده را شامل می شود.

یک مثال ساده

اگر بخواهیم تفاوت میان این دو موضوع را به طور قابل درک تری توضیح دهیم، می توان تصور کرد که در یک سایت فروش محصولات آموزشی می خواهیم یک دکمه یا آیکون طراحی کنیم. در این راستا با استفاده از UX محل قرارگیری مناسب این آیکون را تعیین می کنیم تا کاربر راحت تر بتواند این آیکون را ببیند یا پیدا کند. اما با استفاده از UI در تلاش هستیم که طراحی آیکون چه شکل و شمایلی باید داشته باشد تا مخاطب بیشتر راغب به فشردن آن شود.

 

تفاوت میان uiو ux

چند نکته ضروری در طراحی رابط کاربری که حتما باید به آن توجه کرد

پس از آشنایی با نحوه کار با رابط های کاربری و نیاز و خواسته های مخاطب مسلما می توان محصول مناسب تری برای کاربران طراحی کرد اما در نظر داشتن چند نکته ضمن طراحی می تواند در تسریع رسیدن به اهداف بسیار موثر باشد:

-ساده نگهداشتن: حتی المقدور رابطی که برای کاربران طراحی می کنید بسیار ساده و قابل فهم باشد. کاربرانی که از اپلیکیشن و سایت های اینترنتی استفاده می کنند معمولا به دنبال ساده ترین و قابل فهم ترین راه برای انجام امور خود هستند. پس هر چقدر طراحی رابط شما ساده تر و قابل فهم تر باشد کاربران بیشتری به محصول شما جذب خواهند شد.

-پرهیز از فونت های فانتزی: شاید تصور کنید که هر چه فونتی که برای محصول خود استفاده می کنید عجیب و غیر عادی به نظر بسد می تواند در جلب مشتری موثر تر باشد. اما کاملا در اشتباه هستید چون شما در حال طراحی یک سایت یا اپلیکیشن هستید نه یک بیلبورد تبلیغاتی شهری. هر چه فونت انتخابی شما ساده تر و خوانا تر باشد مخاطب و کاربر راحت تر از محتوا و سایر امکانات استفاده کرده و اشتیاق بیشتری به استفاده دوباره از محصول شما خواهد داشت.

-استفاده مناسب از رنگ: زمانی که شما یک سایت اینترنتی طراحی می کنید مسلما تمام بخشهای آن به یک اندازه مهم و کاربردی نمی باشند و با استفاده از رنگ بندی مناسب و کنتراستهای بجا می توانید مخاطب را به بخش هایی که بیشتر دوستدارید دیده شوند، هدایت کنید. با رعایت این نکته خیلی راحت می توانید قسمت های مهم را از حواشی سایت مجزا کنید و اصل کار را در چشم مخاطب پر رنگ تر جلوه دهید.

-دسترسی راحت: امکاناتی که در محصول خود قرار می دهید باید به ساده ترین شیوه ممکن در اختیار کاربر قرار بگیرد و کاربر برای استفاده از این امکانات و قابلیت با عوامل مزاحم رو به رو نشود.

 

نکات مهم در طراحی رابط کاربری

یک نکته مهم در طراحی سایت

یکی از دلایلی که بسیاری از سایت ها با وجود اینکه از لحاظ بصری و محتوایی بسیار جذاب و مخاطب پسند هستند اما کمتر کسی مایل به مراجعه به سایت و استفاده از آن می باشد، سرعت پایین بالا آمدن سایت است. یکی از اشتباهات رایج طراحان رابط کاربری طراحی آیکون های زیاد و غیر ضروری می باشد که باعث پایین آمدن سرعت سایت می باشد. سرعت پایین باعث کم شدن مخاطب خواهد شد چرا که از دلایل متعدد استفاده از سایت ها دسترسی سریع به اطلاعات مورد نظر می باشد و این مسئله می تواند ضعف بزرگی برای یک وب سایت از نظر کاربران اینترنتی به شمار آید.

ﻃﺮاﺣﯽ ﺳﺎﯾﺖ را از ﮐﺠﺎ ﺷﺮوع ﮐﻨﯿﻢ؟ 0 تا 100 یادگیری طراحی سایت

شما در مورد رابط کاربری  چه نظری دارید؟ آیا چیزی هست که بتوانید به مطلب اضافه کنید یا در مورد رابط کاربری سوالی دارید؟ پس فراموش نکنید که نظرات‌تان را از طریق بخش نظرات سایت شاتوب با ما و سایر کاربران در میان بگذارید.

دانلود نسخه PDF
برچسب ها:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code