فهرست شاتوب
منوی کاربری
کوچینگ فردی
زمان مطالعه:
یونس زارعی
09:00
07/02/1400

توضیحات کامل کوچینگ فردی

رابطه ای است که با توافق اولیه بین مربی و مشتری طراحی و تعریف می شود و بر اساس علایق ، اهداف و مقاصد مشتری شکل می گیرد. هدف از کوچینگ فردی  به حداکثر رساندن توانایی مشتری است. آیا به دنبال تغییر برخی از جنبه های

دسته بندی: ،

رابطه ای است که با توافق اولیه بین مربی و مشتری طراحی و تعریف می شود و بر اساس علایق ، اهداف و مقاصد مشتری شکل می گیرد.

هدف از کوچینگ فردی  به حداکثر رساندن توانایی مشتری است. آیا به دنبال تغییر برخی از جنبه های زندگی شخصی یا شغلی خود هستید؟ مربیگری فردی به شما کمک می کند تا فراتر از آن به اهداف خود برسید.

کوچینگ فردی چیست

کوچینگ فردی چیست ؟

مربیگری شخصی نوعی فرایند یادگیری از دسته ی بیزینس کوچینگ است. یک مربی می تواند از سوالات ، بازخورد ، درخواست ها و گفتگوها برای کمک به مشتری در دستیابی به اهداف رشد ، تجارت یا ارتباطات ، توسعه استراتژی ها و روابط و برنامه ریزی اقدامات عملی برای دستیابی به این اهداف استفاده کند.

کوچینگ فردی به شما کمک می کند تا با استفاده از استراتژی های اثبات شده و برنامه های کاملاً تخصصی به نتایج مطلوب برسید. اگر می خواهید بهترین بازیگر جهان باشید، می توانید بدون داشتن مربی بی نظیر به این هدف مهم برسید؟ زندگی واقعی خیلی سخت تر از بازیگری است! بنابراین وجود یک مربی کوچ فردی برای تحقق رویاهای شما بسیار ضروری و مهم است.

بسیاری از ورزشکاران، هنرمندان، مدیران، کارآفرینان و حتی سیاستمداران موفق برای رشد و توسعه شغل و حرفه خود مربی کوچینگ فردی دارند. مربیگری شخصی به شما کمک می کند زندگی خود را به مرحله جدید و پیشرفته تره بعدی برسانید.

کمک کوچینگ

مثالی برای درک بهتر کوچینگ فردی

برای مثال، شخصی که می خواهد سرعت خواندن را افزایش دهد که با کوچیکترین تمرینات میتواند نتیجش را طی چند روز مشاهده کند. مواردی وجود دارد که این هدف با گذراندن حتی یک دوره آموزشی محقق می شود و نیازی به ثبت نام در دوره کوچینگ فردی یا دریافت چنین مشاوره ای نیست.

کوچینگ فردی چه کمکی به ما می کند

کوچینگ فردی به طور کلی به دسته های زیر تقسیم بندی می شود:

 1. توسعه و رشد جسمانی
 2. توسعه و بهبود ذهنی
 3. بهبود شرایط روح و روان
 4. تاثیراتی در محل کار

توسعه و رشد جسمانی

ورزش منظم، تغذیه مناسب، خواب کافی و تقویت سیستم ایمنی بدن به رشد جسمی کمک می کند. علاوه بر این ، وجود تناسب اندام به طور مستقیم عزت نفس فرد را افزایش می دهد.

توسعه و بهبود ذهنی

 1. اعتماد به نفس خود را افزایش دهید
 2. احساسات عاطفی مانند عصبانیت ، ترس ، استرس و… را کنترل کنید
 3. با افکار مثبت ذهن را تغذیه کنید و ورودی ذهن را کنترل کنید
 4. افزایش مدیریت زمان و غلظت انرژی
 5. مهارت های ارتباطی و خود انگیزشی را کسب می شود
 6. کسب تجربه های دیجیتال

بهبود شرایط روح و روان

برای بهبود وضعیت روحی خود ، باید سعی کنید ذهن خود را از مشکلات و حوادث زندگی پاک کنید. این عناصر تأثیر بسزایی در بهبود وضعیت روانی شما دارند:

 • ورزش هایی برای آرامش گرفتن
 • وقت گذرانی با خانواده و افراد مختلف مانند دوستان
 • هر کاری که دوست دارید انجام دهید مانند پخش موسیقی ، طراحی و …
 • دور از حواس پرتی یا تکنولوژی و کار و مشغله، وقتی برای خلوت کردن با خودتان داشته باشید.

اثرات مربیگری فردی در محل کار:

 • بهره وری فردی را افزایش می دهد
 • بهبود ارتباطات و افزایش تعامل کارکنان
 • تعامل ، وفاداری و مسئولیت پذیری کارمندان را افزایش می دهد
 • سطح استرس و تنش را کاهش می دهد
 • به شناسایی و توسعه کارمندان بالقوه کمک می کند
 • نقاط قوت و فرصتهای سازمانی و فردی را شناسایی می کنید

مربیگری کوچینگ

 

اهمیت نیاز به مربی کوچینگ فردی

مربیگری فردی از الگوها و تکنیک های قوی برای کمک به افراد در ارزیابی نیازهای خود ، شناسایی انگیزه خود و رشد شایستگی ها و مهارت های مورد نظر خود استفاده می کند. کمک هایی که مربی کوچینگ کار می کند:

 1. آنها به افراد کمک می کنند تا اهداف خود را روشن کنند و سپس به آنها برسند
 2. آنها از مشتریان خود می خواهند انتظار بیشتری از خود داشته و سطح انتظارات خود را بالا ببرند
 3. روی مشتریان خود تمرکز کنید و به آنها کمک کنید تا سریعتر به نتایج مطلوب برسند
 4. ابزارها ، ساختارها و پشتیبانی هایی ایجاد کنید که نتایج عملی تری برای آنها به همراه داشته باشد
 5. و……

همچنین در مواقع زیر باید از کوچ فردی استفاده کنیم:

 • وقتی شرکتی به دنبال توسعه مهارت ها و شایستگی های خاص در کارمندان خود است.
 • هنگامی که یک شرکت تعدادی کارمند با استعداد دارد که انتظارات را برآورده نمی کنند.
 • وقتی شرکتی سیستم یا برنامه جدیدی را معرفی می کند.
 • هنگامی که رهبر برای کسب مهارت های جدید به کمک نیاز دارد.

آموزش و نظارت بر کوچینگ فردی

سازمان های زیادی وجود دارند که سیستم های صدور گواهینامه را برای کوچینگ فردی صادر می کنند. برخی از این سازمان ها دوره های مربیگری و کوچ را نیز در برنامه خود دارند.

فدراسیون بین المللی مربیگری، گواهینامه مربیگری صادر می کند و اعتبار مدارس کوچینگ را ارزیابی می کند. برخی از کارشناسان بر این باورند که انجام همزمان هر دو تعارض منافع است ، اگرچه ICF هنوز چنین تعارضی را تأیید نکرده است. در اروپا ، انجمن بین المللی مربیان، از سیستم های آموزش مربیگری پشتیبانی می کنند.

سازمان های زیادی در این زمینه ، در سراسر جهان وجود دارد و تنها نهادی که این روند را در ایران انجام می دهد انجمن مربیگری زبان فارسی یا FCCI است.

اشتباهات دانشجویان دردوره کوچینگ فردی

مشكل دیگری كه اغلب دانشجویان با آن روبرو هستند تأخیر و مشکلاتی است كه در مسیر موفقیت، برای آنان وجود دارد. تاخیرهایی مانند این: همسرم هنوز با من نیست و من نمی دانم چگونه تمرینات دوره را انجام دهم و هنوز هدفم پیدا نکردم و مشکلاتی در زندگی دارم و… یا دلایل مشابه دیگر.

یکی  دیگر از رایج ترین اشتباهاتی که مردم مرتکب می شوند ، اشتباه گرفتن کوچینگ با منتورینگ است. بسیاری نیز فکر می کنند کوچینگ با منتورینگ می توانند کارهای یکدیگر را انجام دهند. اما واقعیت این است که این دو بسیار متفاوت هستند.

به زبان ساده ، کوچینگ فردی است که دانش ، تجربه و مشاوره خود را به کسانی که تجربه کمتری دارند ارائه می دهد. مربی به افراد کمک می کند تا فرصت های شغلی را در نظر بگیرند ، اعتماد به نفس کسب کنند و مهارت های بین فردی را ارتقا دهند.

سطح بالا بودن آموزش های کوچینگ در جهان

همیشه به خاطر داشته باشید که نوع آموزش به سبک مربیگری فردی بالاترین و پیشرفته ترین سطح تحصیلات در جهان است و همان سطح تحصیلات در سطح کارشناسی ارشد است .

معلم و مربی فرض می کنند که یک فرد دوره کوچ فردی، بسیاری از مسائل دیگر را از سطوح قبلی به عنوان یک دانشجوی پیشرفته موفقیت میداند و تمام تمرینات خود را در زمان مشخص و در یک زمان خاص انجام می دهد ، و همچنین به استاد گزارش می دهد. او پیشنهاد می کند و در صورت داشتن سوال، با معلم و مربی خود کار می کند و به طور فعال پاسخ سوالات خود را دریافت می کند.

وضعیت بازار کوچینگ فردی در قاره آمریکا

در ایالات متحده ، مردم به دلایل مختلفی کوچینگ فردی استفاده می کنند ، از جمله تغییر شغل ، شروع کار جدید ، سازماندهی شغل شخصی ، بهبود مهارت های فروش خود و موارد دیگر….

طبق آمار بازار مربیگری آمریکا ، انتظار می رود این صنعت تا سال 2022 سالانه 5 درصد رشد کند. یک مربی به طور متوسط ​​در سال 2015 حدود 62000 دلار درآمد دارد. 68 درصد مربیان فعال در ایالات متحده زن هستند و به طور متوسط ​​خدمات مربیگری آنها ماهیانه 200 تا 500 دلار است.

یکی از چالش های بازار مربیگری در ایالات متحده این است که بیش از 500 مرکز در سراسر جهان گواهینامه مربیگری صادر می کنند و برخی از این مراکز از قابلیت اطمینان بالایی برخوردار نیستند ، این امر یافتن مربیان قابل اعتماد را برای مشتریان دشوار می کند.

در حالی که عموم مردم در ایالات متحده از جلسات مجازی و برنامه های یادگیری استقبال می کنند ، انتظار می رود که جلسات تلفنی و روش های سنتی تر به حاشیه رانده شوند و فن آوری های جدید برای کارآیی بیشتر فرآیند یادگیری به وجود آید.

متن پایانی:

به طور خلاصه کوچینگ فردی اصطلاحی است که غالباً در زمینه های کوچینگ شغلی ، اجرایی ، زندگی ، شغلی یا ارتباطی به کار میرود تا این نوع مربیگری را از سایر مربیگری ها مانند مربیگری ورزشی که صنعت شناخته شده ای است متمایز کند. امیدوارم نهایت استفاده را از این مقاله برده باشید، سوالی یا نظری داشتید از طریق کامنت گذاری با ما درمیان بزارید.

برچسب ها:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code