فهرست شاتوب
منوی کاربری
بیزینس کوچینگ چیست ؟
زمان مطالعه: 10 دقیقه
یونس زارعی
09:00
30/12/1399

بیزینس کوچینگ چیست ؟

در این مقاله با مفهوم بیزینس کوچینگ آشنا می شویم ، مزایای داشتن کوچ در سازمان و مراحل و روشهای مختلف بیزینس

دسته بندی: ،

با ما همراه باشید! در این مقاله با مفهوم بیزینس کوچینگ آشنا می شویم ، مزایای داشتن کوچ در سازمان و مراحل و روشهای مختلف بیزینس کوچینگ در تجارت را یاد می گیریم و اثربخشی و خدمات کوچینگ را با صاحب مشاغل بررسی می كنیم.

وضعیت هر مشاغلی با سایر مشاغل دیگر متفاوت است، نوشتن یک فرمول جادویی و ادعا کردن به این که میتوان  باعث افزایش فروش و سودآوری کلیه مشاغل و سازمان ها شود غیرممکن است.

با ایجاد فرهنگ کوچینگ در تجارت خود ، می توانید پتانسیل رشد خود و کارمندان خود را افزایش دهید تا عملکرد آنها بهبود یابد و در نتیجه کارآیی تجارت خود افزایش دهید.

بیزینس کوچینگ چیست ؟

بیزینس کوچینگ به شما کمک می‌کند تا کسب و کار خود را رشد و توسعه دهید.

بیزینس کوچینگ به صاحبان مشاغل کمک می کند درک عمیق تری از فرصت ها و زمینه های پیشرفت خود داشته باشند، تا بتوانند زمینه پیشرفت کسب و کارشان را فراهم کنند.

تعریف کوچینگ از فدراسیون بین المللی ICF: شراکتی با مراجعین که طی فرایندی، آن ها را ترغیب ‌کند که استعدادهای حرفه‌ای خود، را افزایش دهند تا درامد خود را چند برابر کنند.

تعریف کوچینگ از ویکی پدیا : انجام دادن هر فعالیت یا پروژه ای که موجب کسب درامد می شود.

یک نظرسنجی اخیر PWC در سال 2015 نشان داد که کوچ ها در سراسر جهان از کلمه بیزینس کوچینگ استفاده می کنند تا نشان دهند بازار اصلی آنها جامعه تجاری است. جالب اینجاست که 62٪ از کوچ های ، مشاغل کوچینگی به نام Business Coaching داشتند. همچنین بیزینس کوچ ، 25٪ کوچی بودند که خود را به عنوان کوچ رهبری ، 18٪ به عنوان کوچ اجرایی ، 16٪ به عنوان کوچ سازمانی و 3٪ به عنوان کوچ مشاغل كوچك معرفی می كردند.

تاریخچه بیزینس کوچینگ 

اولین کاربرد واژه کوچ به سال 1830 در دانشگاه آکسفورد برمی گردد. در آن زمان ، کوچ سخنرانی بود که در هنگام امتحان دانشجویی را همراهی می کرد. بعداً ، در سال 1860 ، کلمه کوچ نیز در ورزش جایگاهی پیدا کرد.

کمتر از 50 سال بعد ، با ظهور واژه کوچینگ به عنوان راهی برای مدیریت و هدایت زندگی و شغل ، محبوبیت زیادی پیدا کرده و امروزه به یکی از صنایع با رشد سریع در 10 سال گذشته تبدیل شده است.

در دهه 1970 ، تیموتی گالووی ، نویسنده آمریکایی ، مجموعه ای از کتابها را با نام سری داخلی منتشر کرد. گالووی در این کتابها مجموعه ای از ایده های جدید را برای مربیگری و دستیابی به موفقیت های همه جانبه در ورزش هایی مانند تنیس و اسکی و… مانند موسیقی ارائه کرده است که نیاز به نظم دقیق و قدرت درونی دارند. مدل گالووی بسیار محبوب بود به طوری که حتی افراد غیر ورزشکار نیز شروع به استفاده از آن در زندگی شخصی و شغلی خود کردند.

دنیای شرکت های آمریکایی چنان شیفته ایده های تیموتی گالووی بودند که از وی برای صحبت در مورد تجارت آمریکا دعوت شد. در طول سالها ، اندیشمندان متعددی مانند ورنر ارهارد و توماس لئونارد ، هر دو آمریکایی ، به گسترش ایده تجارت و بیزینس کوچینگ در سراسر انگلستان و اروپا کمک کرده اند. با این حال ، این به جان ویتمور بستگی دارد که ایده های اصلی تیموتی گالووی را در مربیگری تجارت به کار گیرد.

بیزینس کوچینگ در دوره رونق دهه های 80 و 90 رواج پیدا کرد. پیش از این کوچ به طور خاص در ورزش مورد استفاده قرار می گرفت تا به ورزشکاران کمک کند بدن و ذهن خود را به حداکثر برسانند. در سال 1974 ، با انتشار کتاب پیشگامانه بازی درونی تنیس ، صاحبان مشاغل دیدند که چگونه مدیران ورزشی از بیزینس کوچ در دنیای تجارت استفاده می کنند.

در دهه 1990 ، پس از رکود اقتصادی ، شرکت ها در هر اندازه از چندین روش به دنبال راه حل های شخصی برای حل بحران بودند و این استفاده از بیزینس کوچ بسیار گسترده تر شد. با وجود محبوبیت گسترده کوچ در تجارت ، مدتی نیز طول کشید.

ایا بیزینس کوچینگ در کسب و کار اهمیت دارد

فرقی نمی کند صاحب مشاغلی باشید که مشکلات زیادی دارد یا کسب و کار اینترنتی  موفقی که حتی قراره پیشرفته تر شود ، مهم نیست که تازه کار خود را شروع می کنید یا در وسط ناکجا آباد هستید و خیلی بی تجربه نیستید . چه شما یک استارتاپ باشید و چه یک شزکت معروف ، کوچینگ در تجارت به رشد و افزایش سود کسب و کار شما کمک می کند.

مدیر عامل سابق گوگل اریک اشمیت می گوید؛ استخدام بیزینس کوچینگ بهترین تصمیم شغلی من بود ، اما اعتراف می کنم کار سخت و چالش برانگیزی بود زیرا به عنوان مدیرعامل یک شرکت موفق که در حال رشد بود ، نیازی به بیزینس کوچ نمی دیدم تا اینکه یکی از اعضای موجود در Google من را متقاعد کردند و سرانجام با نتیجه شگفت انگیز کوچینگ من را شگفت زده کردند.

اهمیت بیزینس کوچینگ

مزایا بیزینس کوچینگ

در اینجا مزایای بیزینس کوچینگ را با هم بررسی خواهیم کرد که بدانیم این مهارت پولساز از چه مزایایی برخوردار است

.افزایش اعتماد به نفس

اهمیت اعتماد در تجارت غیرقابل انکار است. هنگامی که شما توسط یک مربی و فرد باتجربه حمایت می شوید و می توانید بدون ترس آماده مقابله با چالش های بزرگی شوید ، در برابر انتقادات صبور باشید یا توانایی ریسک پذیری را داشته باشید ، این نوعی تقویت اعتماد به نفس است.

2.درک همکاری با افراد مختلف

این کار شامل تمرینات متنوعی برای ارتقا سبک شخصی و رهبری است تا بتوانید خود را بهتر بشناسید. به طور کلی ، شما باید خود را به جای شخصیت های مختلف در نظر بگیرید و می توان گفت که این کار باعث می شود افراد مختلف و نحوه کار با آنها را بشناسید.

3.تعیین اهداف برای رسید به خواسته ها

گاهی اوقات وقتی بیش از حد روی (جزئیات) یک مسئله تمرکز می کنید ، لکه های مرده بزرگتر می شوند. یک مربی تجاری موفق به شما چشم انداز قابل مشاهده ای می دهد و به شما کمک می کند تا به سرعت برخی از مشکلاتی را که ممکن است نتوانسته اید مشاهده کنید شناسایی کنید. همچنین می تواند استراتژی هایی برای مقابله با چالش ها و موانعی که تجارت شما با آن روبرو است را برای شما فراهم کند.

4.مقابله با بی کفایتی ها

دونالد رامسفلد ، سیاستمدار جمهوری خواه و استاد اظهارات مبهم گفت: “برخی موارد نامشخص وجود دارد که ما نمی دانیم.” مربی کسب و کار اطلاعاتی را که از طریق تجربه با مشتریان دیگر به دست آورده ایم در اختیار ما قرار می دهد و باعث می شود از نظر توانایی های ما فراتر رود. همچنین به ما امکان می دهد جنبه ها و مواردی را که نمی توانیم به تنهایی ببینیم و نقاط کور تجارت خود را شناسایی کنیم.

5.الویت بندی ریسک ها و ارتباط موثر با همکاران

آیا تا به حال نگران برخی مشکلات بوده و استرس زیادی داشته اید؟

مربیگری تجاری به شما کمک می کند خطرات و استرس های احتمالی را ذکر کنید. به عنوان مثال ، بدانید کدام مسئله امروز و فردا به کدام موضوع باید رسیدگی شود.

معمولاً کارکنان هر سازمانی علاوه بردرآمد ماهانه خود ، دوست دارند در جایگاه خود پیشرفت کرده و به هدف سازمانی مطلوب برسند. با استفاده از مربیگری تجاری ، به کارمندان خود اطمینان می دهید که از یک منبع حرفه ای برای توانمندسازی سازمان استفاده می کنید ، که همچنین می تواند مهارت های شخصی کارکنان را بهبود بخشد. این بدان معنی است که شما به کارمندان خود اهمیت می دهید و می خواهید پیشرفت آنها را ببینید.

6.کمک به کارمندان مبتدی

شکی نیست که شروع یک کار جدید خطرناک است و شکست برای کسانی که می خواهند یک کار جدید را شروع کنند بسیار گران است. آیا می دانید انحلال شرکتهای جدید بیش از هر چیز در جهان است و دلیل اصلی آن برنامه ریزی ضعیف و عدم آمادگی کارآفرین است. مرحله آموزش ، آماده سازی و برنامه ریزی نقشی اساسی در راه اندازی مشاغل جدید دارد. مربیگری تجاری می تواند به شما کمک کند قبل از شروع هر کاری آماده شوید و مقدمات لازم را برای تجارت خود فراهم کنید.

7.هدف گذاری برای مدیریت منابع مالی

اگر وضعیت مالی خود را کنترل نکنید ، قطعاً وضعیت مالی شما را کنترل می کند. ایجاد ثروت و نگهداری و پرورش آن در آینده تنها با برنامه ریزی مالی مناسب امکان پذیر خواهد بود. افراد اگر برنامه مالی شخصی مکتوبی ندارند و تمایل دارند در تصمیمات مالی شخصی خود مرتکب اشتباهات رفتاری شوند ، تصمیم گیری را متمرکز نمی کنند. اولین چیزی که می توانیم با برنامه ریزی به آن برسیم اهداف است. اهداف مالی که شامل درآمدزایی یا توسعه مشاغل و همچنین اهدافی است که در زندگی شخصی خود داریم ، به برنامه ریزی مالی نیز نیاز دارند. برنامه ریزی مالی در تجارت به همان اندازه زندگی شخصی مهم است.

برای راه اندازی مشاغل یا شروع کار ، قطعاً باید سرمایه گذاری کنید. برای سرمایه گذاری نیز به یک برنامه ریزی مالی با دقت بالا نیاز دارید تا در کار و تجارت موفق شوید. بدون شک حضور و نظارت مربی بازرگانی نقش مهمی در مدیریت مالی سازمان دارد. مربیان تجارت در مشاغل بزرگ و کوچک کار می کنند و تجربه برنامه ریزی هوشمندانه و سودآوری مالی را دارند. آنها شرایط خوب و بد تجاری را تجربه کرده اند و می توانند بهترین منبع برای تصمیم گیری در مورد روند مالی شرکت شما باشند.

8.بررسی استعدادها، نقاط قوت و اهداف یک سازمان

مدیریت استعداد نوعی تغییر پارادایم از مدیریت منابع انسانی سنتی به مدیریت منابع انسانی مدرن است که شامل توجه به نخبگان سازمانی می شود تا با در نظر گرفتن کمیت و کیفیت و جذب و انتخاب نیروی کار مناسب ، بهره وری را در سازمان افزایش دهد. بزرگترین دارایی های هر جامعه و هر کشوری است که توسعه هر شرکت تولیدی ، سازمان و موسسه و سرانجام هر کشوری به شناسایی و استفاده بهینه از این منابع انسانی بستگی دارد. هدف این مقاله شناسایی مهمترین مولفه ها و ویژگی های کارکنان اصلی و استعداد سازمانی است.

9. کمک و آموزش مهارت های ضروری به سرمایه گذاران

مدیریت موثر به سه مهارت اساسی شخصی بستگی دارد:

 1. 1.مهارت های فنی کافی برای انجام جنبه های فنی کار خاصی که مسئولیت آن با اوست.
 2. 2.مهارتهای انسانی کافی برای کار با دیگران برای عضویت موثر در گروه و توانایی ایجاد تلاش جمعی در تیم هدایت کننده آن.
 3. 3.مهارتهای مفهومی کافی برای شناخت روابط بین عوامل مختلفی که در هر موقعیت وجود دارد و باعث می شود مدیر اقدامات لازم را برای به حداکثر رساندن بهره وری و سود کل سازمان انجام دهد. بدون شک ، یک مربی تجارت ، در کنار مدیران کسب و کار ، می تواند به طور قابل توجهی به بهبود مهارت های اساسی مدیریت کمک کند.

10. ایجاد تعادل میان زندگی و شغلمان

امروزه کار به زندگی شخصی ما حمله می کند و دیگر نمی توان تعادلی بین کار در خارج از خانه و زندگی خصوصی پیدا کرد. در نگاه اول ، این مسئله چندان مهم به نظر نمی رسد ، اما باید بدانیم که با بر هم خوردن تعادل کار و زندگی ، میزان استرس ما افزایش می یابد. یعنی هم کار آسیب می بیند و هم زندگی. بنابراین باید به نوعی کنترل و آرامش خود را حفظ کنیم. همه ما می دانیم که دستیابی به توازن بین زندگی و کار در دنیای سریع و آشفته امروز کار آسانی نخواهد بود ، اما دستیابی به چنین تعادلی هنوز هم قابل دستیابی است. یک بیزینس کوچینگ می تواند با برنامه ریزی به موقع به تعادل زندگی حرفه ای و شخصی شما کمک کند.

چگونه بیزینس کوچینگ را شروع کنیم ؟

معمولا  با جلسه مقدماتی آغاز می شود که در آن بیزینس کوچر صاحب مشاغل و تجارت وی را می شناسد. سپس وی طبق یک برنامه منظم با او ملاقات می کند. این جلسات را می توان به صورت حضوری ، اینترنتی یا تلفنی برگزار کرد.

در این جلسات ، نتایج تغییرات بررسی و ارزیابی می شود ، استراتژی هایی تدوین می شود ، مشکلات موجود شناسایی و روشن می شود و اهداف تعیین می شود.

مراحل اجرای بیزینس کوچینگ

روند کاردارای 4 مرحله است:

 • · اولین قدم در مربیگری کسب و کار تعیین هدف است.
 • · سپس باید به دنبال نقاط قوت و ضعف در کسب و کار خود باشید تا تصور واضح تری از رشد و نیازهای سازمان پیدا کنید.
 • · اکنون شما باید طرحی را طراحی کنید و ببینید برای رسیدن به اهداف خود می توانید چه مراحلی را بردارید.
 • · در نهایت ، شما باید پیشرفت خود را به سمت هدف ارزیابی کنید.

یک مربی کسب و کار و یک صاحب مشاغل بر اساس یک برنامه منظم با یکدیگر دیدار می کنند تا :

 1. هرگونه واگذاری یا توافق نامه از پیش تعیین شده را مرور کنید.
 2. اهداف و آرزوهای صاحب مشاغل را برای دوره بعدی مربیگری برای خود و تجارت خود مشخص کنید.
 3.  برنامه ای برای دستیابی به اهداف در دوره آموزش بعدی تهیه کنید و ببینید چه مراحلی باید برداشته شود.
 4.  تعادل بین زندگی کار.

اجرای بیزینس کوچینگ

چه کسانی میتوانند یک بیزینس کوچ شوند

در کل این کار برای کسانی مناسب هست که مدیرعامل، مدیر ارشد، صاحب کسب و کار یا کارآفرین هستند. همچنین برای کسانی که قصد توسعه، پیشرفت و افزایش درامد کسب و کارشان را دارند، این کار گزینه ای بسیار مناسب است.

در حرفه های مختلف پنج گروه حرفه ای وجود دارد که احتمال بیزینس کوچینگ کار شدنشان بیشتر از بقییه است. این که آیا آنها یک کوچ را اداره می کنند یا روی شرکت های کوچک و متوسط تمرکز می کنند ؛ شاید آنها بتوانند به تک تک مشاغل کمک کنند تا تجارت خود را توسعه دهند.

یک کوچینگ کار کسب و کار به صاحبان مشاغل ، مدیران عامل و مدیران شرکت ها کمک می کند تا بصیرت و حمایت از مواردی مانند افزایش فروش ، توسعه مهارت های آنها ، اداره مشاغل خود یا مدیریت بهتر تیم خود را داشته باشند.

چه کسی می تواند از افرادی را که در تجارت هستند الهام بگیرد و از آن بهره مند شود؟

پاسخ این سوال این است: در حالی که هرکسی می تواند با آموزش و تمرین صحیح به یک کوچینگ کار تبدیل شود ، متخصصانی هستند که مهارت های خاصی برای این کار در دنیای تجارت دارند.

در ادامه این مقاله ، با ذکر دلایل مدیریتی ، پنج گروه از متخصصان را معرفی می کنیم که به نظر می رسد میتوانند بهترین بیزینش کوچ کار شوند:

1.مشاوران مالی

آنها می فهمند که چگونه بر اساس اعتماد و احترام متقابل روابط محکم با مشتریان خود برقرار کنند. علاوه بر این ، مشاوران مالی از نحوه کار مشاغل اطلاع دارند و می توانند صاحبان مشاغل را قادر سازند تا بازار خود را از منظری تازه ببینند.

2.حسابدارها

حسابداران اعداد را به خوبی درک می کنند و در ایده هایی که روی کاغذ خوب به نظر می رسند نقطه کور ندارند (همه آنها را می بینند). این بدان معناست که آنها قادرند بدون نیاز به استراتژی های تجاری جدید و گاه هیجان انگیز (حتی گاهی مخاطره آمیز) به نیازهای مشتریان خود گوش فرا دهند. این ویژگی ها می تواند برای حسابدارانی که در شغل مربیگری فعالیت می کنند مفید باشد زیرا ماهیت تحلیلی و محتاطانه می تواند آنها را در گوش دادن به مشتری و پرسیدن سوالات صحیح برای اقدام سریع کمک کند.

3.صاحب یک کسب و کار

به عنوان بیزینس کوچینگ ، صاحبان مشاغل توانایی ایجاد ذهنیتی را دارند که “وجود دارد و انجام می شود” ، که باعث تقویت اعتبار آنها در ذهن مشتری می شود و در عین حال از مهارت های جدید برای توانمند سازی صاحبان مشاغل دیگر برای دستیابی به اهداف خود استفاده می کنند.

4.مشاوران کسب و کار

مشاوران بازرگانی شبکه ای قوی از مشتریان بالقوه دارند و توانایی افزودن بیزینس کوچ به مجموعه مهارت های فعلی خود را دارند. آنها همچنین مهارت لازم برای تجارت و درک نحوه برقراری ارتباط با صاحبان خود را دارند. در عوض ، آنها در موقعیت دشواری هستند که مهارت های کوچ را بیاموزند و سپس آنها را در شغل فعلی خود بکار گیرند یا از مشاوره به بیزینس کوچینگی بروند.

5.مدیران کسب و کار

مدیران دیگران را درک می کنند و می دانند چگونه با افراد و تیم ها ارتباط موثر برقرار کنند. آنها قادر به گوش دادن به نیازهای دیگران در عین تعادل همدلی و حرفه ای بودن هستند. این ویژگی ها به خوبی به بیزینس کوچینکی کار کمک می کند زیرا مدیران مهارت های ذاتی برای کسانی که به رهبری موثر نیاز دارند را در خودشان دارا هستند.

برترین بیزینس کوچ ایران

در ایران به دلیل اینکه به تازگی بیزینس کوجینگ راه افتاده است فعلا بیزینس کوچی که مورد تایید تیم شاتوب باشید را پیدا نکرده ایم اما در اینده حتما دوره های آموزشی در این زمینه طراحی خواهیم کرد

چگونه بیزینس کوچینگ را یاد بگیریم

در یک دوره آموزش حرفه ای شرکت کنید که بر اساس صلاحیت های اصلی قوی 11 صلاحیت اصلی ICF در زمینه اصول اخلاقی و حرفه ای بنا شده است.

در یکی از دوره های آموزشی مورد تایید ICF شرکت کنید. در آکادمی شاتوب ، ما معتقدیم که هر مربی برای انجام کاری که در آن استخدام شده است آموزش دیده است و کار تهیه یک مربیگری متناسب با نقاط قوت وی است.

متن پایانی:

ما در مورد بیزینس کوچینگ، و کاربرد آن در سازمان ها و مشاغل بزرگ و کوچک آموختیم و یاد گرفتیم که تسهیل با بیزینس کوچینگ در سازمان بسیار مهم است و موفق ترین سازمان ها و برند های معروف رشد خود را مدیون حضور متخصصان بیزینس کوچینگ هستند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code