فهرست شاتوب
منوی کاربری
مزایای کسب و کار اینترنتی
زمان مطالعه:
یونس زارعی
09:00
05/09/1399

مزایای کسب و کار اینترنتی یا مضرات کسب و کارهای سنتی

مزایای کسب و کار اینترنتی . کسب و کار اینترنتی که این روزها تبدیل به یک ترند شده است موضوعی است که بسیار در بین سایت‌های کوچیکینگ و شبکه‌های اجتماعی داغ شده

دسته بندی: ،

مزایای کسب و کار اینترنتی . کسب و کار اینترنتی که این روزها تبدیل به یک ترند شده است موضوعی است که بسیار در بین سایت‌های کوچیکینگ و شبکه‌های اجتماعی داغ شده است.

تابه‌حال فکر کرده‌اید که چرا بسیاری از کسب‌وکارها به دنبال آنلاین شدن هستند و درواقع نمی‌خواهند از این رقابت عقب بمانند. در این مقاله می‌خواهیم به مقوله مزایای کسب و کار اینترنتی نگاهی وسیع داشته باشیم و ان را از جهات مختلف بررسی کنیم.

مزایای کسب و کار اینترنتی

کسب و کارهای اینترنتی به روایت آمار

کسب و کار اینترنتی از ایالات متحده آغاز شد و در واقع فروشگاه های آنلاین همانطور كه ​​امروز می بینیم در آمریكا آغاز به كار كردند و آمازون یكی از پیشروان این حوزه بود. این شرکت در سال 1994 تاسیس شد و در سال 1995 با هدف ایجاد یک کتابخانه آنلاین آغاز به کار کرد ، اما با استقبال چشمگیر مردم ، به بزرگترین فروشگاه آنلاین جهان در همه زمینه ها تبدیل شد. بعداً چین نیز نقش زیادی در رشد فضای کسب و کار آنلاین داشت و می توان با وب سایت علی بابا مشورت کرد.

همانطور که می دانیم تعداد کاربران اینترنت در ایران به سرعت در حال رشد است و تعداد کاربران اینترنت در ایران موجی بزرگ است و هر ساله افراد بیشتری به این فضا علاقه مند می شوند و تعداد افراد به آن اعتماد می کنند. هر چقدر که مردم بصورت آنلاین خرید می کنند ، این در حالی است که تا همین چند سال پیش ، اکثر مردم ایران معتقد بودند که مشاغل اینترنتی نمی توانند جای بازار سنتی را بگیرند.
طبق آمار ، از حدود 82 میلیون نفر در ایران ، حدود 73 میلیون نفر ، یا 89 درصد از کل جمعیت ایران ، از اینترنت استفاده می کنند.
77 درصد ایرانی ها از طریق تلفن همراه از اینترنت و حدود 57 درصد ایرانیان یا 47 میلیون نفر از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند.
هر ساله 3 میلیون نفر در ایران به کاربران اینترنت اضافه می شوند و این رقم شگفت انگیزی است.
سرانجام ، بد نیست که از آمار استفاده از اینترنت ایران ذکر کنیم که 46٪ از ایرانیان به خرید آنلاین اعتقاد دارند و این کار را انجام می دهند.

طبق مطالعات Statista میزان رشد کسب‌وکارهای اینترنتی به 300 درصد رسیده است که انتظار می‌رود تا پایان سال 2021 میزان خرده‌فروشی‌های آنلاین به 17.5 درصد از آن برسد.

مزایای کسب و کار اینترنتی یا مضرات کسب و کارهای سنتی!

حرکت یک کسب و کار به سمت آنلاین شدن را بدانیم باید یک یا چند کسب و کار سنتی را به چالش بکشیم.

وقتی با در دنیای فناوری اطلاعات زندگی می‌کنیم نیاز است تا زندگی خود را با این فناوری همسو کنیم. این یعنی استفاده از بسیاری از خدمات و محصولات به صورت انلاین!

در ادامه می‌خواهیم مزایای کسب و کار اینترنتی را بیشتر توضیح دهیم.

هزینه های کسب و کار اینترنتی

هزینه‌های عملیاتی پایین

تا به حال به هزینه‌های یک کسب‌وکار فیزیکی و یا همان سنتی فکر کرده‌اید؟! آیا می‌دانید این قبیل کسب‌وکارها چقدر باید هر ماه هزینه کنند؟ آیا هزینه‌های این کسب‌وکارها را می‌دانید؟

هزینه اجاره مغازه و یا شرکت

هزینه و حقوق کارکنان

هزینه‌های آب و برق و مالیات

هزینه‌های مربوط به کاغذبازی‌های اداری

و بسیاری از هزینه‌های پیش‌بینی نشده دیگر

خب یک کسب‌وکار اینترنتی کدام‌یک از این هزینه‌ها را دارد؟ و یا حداقل هزینه‌های یک کسب‌وکار اینترنتی چقدر با این هزینه‌ها برابری می‌کند؟ البته که نه!

وقتی شما یک سایت و یا فروشگاه اینترنتی دارید و یا یک شبکه اجتماعی دارید و به معرفی و فروش کالا و یا خدمات خود مشغول هستید، هیچ نیازی به اجاره مغازه و یا شرکت نیست! می‌توانید کار خود را در منزل خود شروع کنید و در صورت موفق آمیز بودن کار آن را توسعه داده و جایی را اجاره کنید. همین موضوع ما را از پرداخت هزینه‌های آب و برق و گاز و… نیز بی‌نیاز می‌کند.

هزینه و حقوق کارکنان در کسب‌وکارهای اینترنتی تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. وقتی قرار است تمامی کسب‌وکار شما به‌صورت اینترنتی و دورکاری باشد، هزینه‌هایی مثل بیمه، سنوات و عیدی و… برای کارکنان خود ندارید و حتی می‌توانید هزینه‌های خود را با سپردن کار به فریلنسرها کمتر هم کنید.

درصورتی‌که به تازگی قصد دارید کار خود را شروع کنید، آنلاین بودن بهترین گزینه برای کسب‌وکار شماست؛ زیرا در مقایسه با افتتاح یک فروشگاه فیزیکی، فروشگاه آنلاین به میزان قابل‌توجهی پول کمتری نیاز دارد. همچنین مجبور به صرف هزینه برای تأسیسات و نگهداری از فروشگاه خود نیستید.

در دسترس بودن

24/7 در دسترس بودن

اگر قرار باشد یک کسب‌وکار فیزیکی و یا یک مغازه داشته باشید در روز چند ساعت می‌توانید آن را باز نگه دارید؟ 8 ساعت؟ 9 ساعت؟10 ساعت؟ یا چند روز در هفته را می‌توانید در مغازه خود باشید؟ آیا می‌توانید تعطیلات داشته باشید؟!

وقتی قرار است اینترنتی در کار نباشد، ارائه خدمات 24 ساعت غیرممکن است. یکی از مزایای کسب و کار اینترنتی شکستن این مرزها است. شما می‌توانید به کمک یک وب‌سایت 24 ساعت شبانه‌روز و 7 روز هفته در دسترس مشتریان خود باشید. این یعنی فروش در زمان خواب و استراحت!

پس می‌شود با یک کسب‌وکار آنلاین و یا اضافه کردن بخش آنلاین به یک کسب‌وکار سنتی فروش و سود خود را چند برابر کنید.

بهبود محل کار و بهره وری کسب و کار

کسب درامد اینترنتی واقعاً یک ابزار سودآوری است. استفاده از آن طبق رفتار مشتری در اینترنت مهم است. استفاده از ابزارهای بهره وری ، ابزارهای اتوماسیون فرآیند کسب و کار ، اتوماسیون بازاریابی و فناوری های رایانش ابری در تجارت راههایی هستند که با استفاده از اینترنت بهره وری را در محیط کار بهبود می بخشند.

کارکنان از راه دور / برون سپاری

اگر طراح ، برنامه نویس ، دیجیتال مارکتر می خواهید ، می توانید در اینترنت استعدادها را استخدام کنید. استخدام پرسنل از راه دور نه تنها هزینه را کاهش می دهد بلکه گزینه ای عالی برای دسترسی به استعدادهای جهانی است.

پونیشا  بهترین پلتفرمی است که در آن می توانید شغل و پروژه ارسال کنید. و فریلنسر علاقه مند به شما این پیام را می دهد که می توانند از راه دور برای شما کار کنند.

ابزار برنامه ریزی آنلاین

هر کس دوست دارد در ساعات کاری خود مثمر ثمر باشد. اما وقتی مشتری به طرز غافلگیرانه ای به دفتر می آید تا بدون اطلاع قبلی مشكلی خاص را حل كند ، این مسئله واقعاً وقت گیر است ، زیرا در آن زمان ما با مشتری های دیگر نیز كار می كنیم. این علاوه بر اتلاف وقت آنها باعث کاهش کیفیت ما در کارهای در حال انجام می شود.

به این ترتیب است که ابزارهای برنامه ریزی آنلاین برای مدیریت مشتریان وارد عمل می شوند و گزینه قرار ملاقات را برای آنها فراهم می کنند. استفاده از ابزارهای برنامه ریزی آنلاین نه تنها در وقت ما صرفه جویی می کند بلکه در وقت مشتری نیز صرفه جویی می کند. به عنوان مثال ، اگر یک صاحب مشاغل کوچک یا کسب و کار بزرگ  بداند چگونه می خواهد وقت خود را با چه کسی بگذراند ، برای آنها واقعاً مفید است که از این زمان استفاده کنند.

دوره های آنلاین کسب و کار

اما استفاده از اینترنت برای گذراندن دوره های کسب و کار آنلاین نه تنها دانش زیادی در اختیار ما قرار می دهد بلکه هزینه کم ، انعطاف پذیری و اقناع مزیت هایی است که به صورت آفلاین امکان پذیر نیست.

اگر وقت ندارید در این دوره ها شرکت کنید یک نفر از کارمندان خود را استخدام کنید تا در دوره های شرکت کند با این کار شما به ان ماهی نمیدهید بلکه ماهی گیری را یاد میدهید

 

پشتیبانی مشتری

پشتیبانی بهتر مشتری

برای افراد فرصت‌طلب، اینترنت یعنی پول و بیزینس! این یک واقعیت انکارناپذیر است. اینترنتی شما را قادر می‌سازد بدون اینکه به خود زحمت زیادی دهید به مشتریان بیشتری خدمات و سرویس دهید و یا پشتیبانی بهتری ارائه دهید.

حالا تصور کنید شما یک کسب‌وکار سنتی داشته باشید، در این صورت مشتری اگر در ساعات غیر کاری سؤالی داشته باشد باید یک روز صبر کند تا به سؤال خود دست پیدا کند.

کسب‌وکار آنلاین شما را قادر می‌سازد اطلاعات دقیقی به مشتریان خود ارائه دهید. هم در وقت شما و هم در وقت مخاطبانتان صرفه‌جویی می‌شود زیرا آن‌ها به راحتی می‌توانند از طریق یک ویدیو به سؤالات و ابهامات خود دست پیدا کنند. بنابراین تعداد تماس‌ها و پیام‌های مربوط به درخواست محصول به‌خودی‌خود کاهش پیدا می‌کند.

تجارت بدون حدومرز

اگر شما یک کسب‌وکار سنتی داشته باشید قطعاً فروش و سود شما محدود به مکانی است که کسب‌وکار شما قرار دارد؛ بنابراین نباید توقع داشته باشید یک مشتری از دو خیابان آن طرف تر و یا از محله دیگری از شهر و یا از شهر و یا استان دیگری داشته باشید. این‌گونه فروش شما محدود است.

حالا با داشتن یک سایت آنلاین و یا یک شبکه اجتماعی به‌راحتی می‌توانید خدمات و محصولات خود را فراتر از مکانی که کسب‌وکار فیزیکی شما قرار دارد قرار دهید و این‌گونه کسب‌وکار خود را در معرض دید بیشتری قرار دهید. این می‌شود یکی دیگر از مزایای کسب و کار اینترنتی و حداکثر سود رسانی!

انعطاف‌پذیری

وقتی قرار باشد که یک شرکت و یا یک مغازه داشته باشید خب معلوم است که هر روز باید سر یک ساعت مشخص در یک مکان مشخص حاضر شوید تا به مشتریان خود رسیدگی کنید! این یعنی هرجایی باشید در هر شرایطی باید خود را به محل کار خود برسانید که گاهی بسیار سخت می‌شود.

همین موضوع را با داشتن یک اپلیکیشن موبایل و یا یک فروشگاه آنلاین در نظر بگیرید. چه می‌شود؟! از هرجایی مثلاً در سفر و یا در منزل خود و حتی در تخت خواب خود به فروش بپردازید.

همین موضوع برای مشتری هم صدق می‌کند. وقتی قرار نیست مسافت زیادی را برای رسیدن به کسب کار شما بپیمایند و به‌راحتی می‌توانند با موبایل و یا کامپیوتر خود نیازهای خود را برطرف کنند این می‌شود که عاشق شما و کسب‌وکار شما شده و آن را به دیگران هم معرفی می‌کنند.

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

با این سرعتی که در دنیای فناوری اطلاعات به‌پیش می‌رویم دیگر یک کسب‌وکار غیر آنلاین معنایی ندارد و یا حداقل کم‌رنگ می‌شود.

مزایای کسب‌وکار اینترنتی این‌قدر زیاد است که گاهی نیاز است که برای آن یک کتاب نوشته شود. داشتن یک کسب‌وکار آنلاین ممکن است چندین مزیت داشته باشد اما یک چیز در آن قطعی است که شما باید همان تلاش‌هایی را انجام دهید که در تجارت آفلاین خود انجام می‌دهید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code